DSC_0430-2

Te wakacje bez wątpienia różnią się od pozostałych, różni się też forma przeżywanych w tym roku rekolekcji wakacyjnych. Tym razem nie wyjeżdżamy do zacisznych, górskich miejscowości, a pozostajemy w miastach, w znakomitej większości w okolicach miejsca zamieszkania.

Jeszcze parę tygodni temu wydawałoby się, że w tym roku rekolekcji w ogóle nie będzie, jednak w drugim tygodniu lipca w dwunastu parafiach naszej archidiecezji rozpoczęły się Wakacyjne Spotkania Formacyjne. Tym razem oazowicze nie wyjeżdżali do cichych, górskich miejscowości, a pozostali w miejskim gwarze i gromadzili się przez niespełna dwa tygodnie w pobliskich parafiach. Plan dnia nieco różnił się od tego znanego weteranom rekolekcyjnym, jednak zachowana została esencja wakacyjnych rekolekcji: liturgia godzin, spotkania w grupach, Namiot Spotkania oraz – najważniejszy punkt harmonogramu – Msza święta.

 

W pierwszym turnusie Wakacyjne Spotkania Formacyjne odbywały się w dwunastu parafiach:

 

Przy parafii pw. śś. Ap. Piotra i Pawła spotykały się dwie grupy: pod opieką ks. Szymona Karnówki spotykali się oazowicze przeżywający ONŻ 3st., a ks. Waldemar Maciejewski prowadził spotkania rekolekcyjne dla stopni OND, ONŻ 1st. i 2 st. W tych dwóch grupach zgromadziło się około 70 osób, podzielonych na 11 grup. Uczestnicy trzeciego stopnia codziennie wędrowali po Katowicach, odwiedzając kościoły i kaplice. Dwukrotnie pielgrzymowali do Rud Raciborskich i do Krakowa.

 

Szczególnym wydarzeniem podczas pierwszego turnusu było spotkanie siedmiu wspólnot, by razem przeżyć Exodus. Celebracja Paschy rozpoczęła się w kościele Jutrzenki Wolności, gdzie „dwójkowicze” wraz z towarzyszącymi im animatorami, na wzór Izraelitów wychodzących z Egiptu, pospiesznie spożyli posiłek i wyruszyli w drogę. Podążając katowickimi ulicami dotarli nad staw, gdzie dokonała się duchowa odnowa chrztu – moment, który z pewnością wielu zostanie w pamięci na długo. Droga kończyła się w krypcie Katedry Chrystusa Króla, gdzie na przybywających oazowiczów czekał ks. Krzysztof Nowrot, opiekun katedry i duszpasterz młodzieży.  Tam odbyła się uroczysta Msza Święta wieńcząca Exodus.

 

W drugim turnusie spotkania formacyjne będą odbywały się w pięciu parafiach naszej archidiecezji.

 

Polecamy waszej modlitwie uczestników, moderatorów i animatorów, by ten czas przynosił dobre owoce.